Logo NNW
23.05.2020

W piękną, letnią pogodę staramy się spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Wielu rodziców zastanawia się jednak, jak zorganizować wspólne zabawy wtedy, gdy aura zawodzi. Mamy na to swoje niezawodne sposoby! 

        1. Pluskanie się w kałużach

Tak! Deszczowe dni to doskonała okazja, by dać dziecku się wyszaleć i jednocześnie nie rezygnować z codziennych spacerów. Każdy rodzic doskonale wie, że dla maluchów kałuża równa się dobrej zabawie i nie ma powodów, by jej zabraniać. Wystarczy, że zadbasz o dobry ubiór. Nieprzemakalne spodnie, płaszczyk przeciwdeszczowy i kalosze to niezbędny ekwipunek małego rozrabiaki. Skakanie w kałuży możecie urozmaicić o puszczanie w nich papierowych łódek, żółtej kaczki lub małych okrętów wykonanych wcześniej z opakowania po margarynie. Frajda gwarantowana. 

       2. Kuchenne rewolucje

Dzieci uwielbiają pomagać w kuchni, a deszczowy weekend to idealny moment, by wygospodarować nieco więcej czasu na przygotowanie posiłku dla całej rodziny. Dodatkową zaletą będzie poznanie nowych smaków i urozmaicenie menu. Pozwól malcowi aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach i decydować o tym, co wspólnie przyrządzicie - poczuje, że jego zdanie jest dla ciebie istotne i pozna podstawy zdrowego odżywiania. Nie zapomnijcie także o deserze! Dekorowanie muffinek to wspaniała zabawa dla dużych i małych kucharzy. 
 
       3. Zbudujcie bazę

Dobra baza to punkt wyjścia do wielu rodzinnych zabaw. By ją stworzyć, potrzebujecie kilku koców, poduszek, kołdry i oczywiście mebli. Już samo planowanie i budowanie fortu dostarczy maluchom frajdy. Możecie wykorzystać go do wspólnego oglądania filmów lub wstawić małą lampkę i czytać książki o przygodach Mikołajka lub Robinsona Crusoe. Ogranicza was jedynie wyobraźnia! 

       4. Zabawa w teatr

Pogoda nie zachęca do wychodzenia do teatru? Stwórzcie własny spektakl! Możecie wykonać pacynki lub wcielić się w role aktorów. Jeśli maluch ma ulubioną książeczkę, dobrym pomysłem będzie również przeniesienie jej fabuły na “deski” waszej domowej sceny. Taka zabawa wspaniale rozwinie kreatywność i wyobraźnię dziecka, a także zwiększa jego zasób słów. 

       5. Prace plastyczne

Możliwości wykonania małych dzieł sztuki są nieograniczone. Macie do dyspozycji bloki rysunkowe, kolorowy papier i kredki. Możecie wykorzystać również piasek kinetyczny, plastelinę, masę solną, a nawet kamyki i liście. Dzieła, które wspólnie wykonacie mogą być związane z danym okresem roku - laurka na Dzień Mamy lub Ojca, jesienne ludziki z kasztanów, lampiony ze słoików na długie wieczory bądź pacynki do zabawy w teatr. 


Każda pogoda jest dobra na zabawę z dzieckiem. Mamy nadzieję, że powyższe przykłady przekonały was do tego, że nawet przy codziennych ulewach można zagospodarować czas dla całej rodziny bez konieczności włączania telewizora czy gier komputerowych.