Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
16.05.2018

 

Wakacje to czas, na który wiele dzieci czeka przez cały rok szkolny. Kojarzą się z odpoczynkiem, beztroską i ciągłą zabawą. Należy jednak pamiętać, że letnie rozrywki to także szereg zagrożeń, których można uniknąć, pamiętając o kilku zasadach. 

Nad morzem

Wyjazd na kolonie czy letni obóz nad morze to doskonała okazja, by przypomnieć dziecku o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli będą to pierwsze wakacje z dala od rodziców. 

Warto uczulić malca na konieczność posmarowania się kremem z wysokim filtrem przed udaniem się na plażę oraz po każdej kąpieli, a także na założenie czapki lub chustki na głowę. Dziecko powinno wiedzieć, że pod żadnym pozorem nie wolno mu zbliżać się do wody bez opiekuna, nawet jeśli chce tylko przejść się wzdłuż plaży.

Jeśli wyjeżdżacie wspólnie, nie spuszczaj malca z oczu nawet na moment. Chwilowa nieuwaga rodziców to jedna z najczęstszych przyczyn tragedii nad wodą. Jeśli dziecko chce się wykąpać, nie wystarczy, że będziesz obserwować je z brzegu – przy topieniu się ważna jest każda sekunda.

Przy pięknej pogodzie nad morzem często bywa tłoczno. Zadbaj o to, by pociecha pamiętała twój numer telefonu lub miała go przy sobie i wiedziała, że w przypadku zgubienia się należy poprosić o pomoc ratownika lub osobę, wzbudzającą zaufanie, na przykład kobietę z dziećmi. 

W górach

Polskie góry oferują wędrowcom niezapomniane widoki i przeżycia, a także pozwalają aktywnie spędzać czas. Kto z nas nigdy nie zachwycił się panoramą znad Morskiego Oka czy Giewontem, który czuwa nad Zakopanem niczym śpiący rycerz? Nie zapominajmy jednak, że nawet latem powinniśmy traktować każde wyjście na szlak z należytą powagą, zwłaszcza jeśli nasza pociecha stawia swoje pierwsze kroki w roli piechura. 

Pamiętaj, że aura w górach jest zmienna – nawet, jeśli rano jest gorąco i słonecznie, to już kilka chwil później pogoda może ulec zmianie, zwłaszcza latem, gdy często mamy do czynienia z burzami. Zawsze sprawdzaj prognozę na dany dzień i ubieraj malca na cebulkę. Pamiętaj także o wygodnych butach - nic tak nie zniechęca do maszerowania, jak otarcia na stopach. 

Przed każdym wyjściem sprawdź dokładnie czas przejścia trasy, którą zaplanowałeś i sumę przewyższeń do pokonania. Warto rozpocząć od spacerów w dolinach lub krótkich i mniej wymagających szlaków, by zaznajomić dziecko z podstawowymi zasadami górskich wędrówek i rozbudzać w nim miłość do obcowania z naturą. 

Ubezpieczenie na wakacje

Niezależnie od tego, gdzie planujesz spędzić tegoroczne wakacje z dzieckiem, pamiętaj o ubezpieczeniu dla całej rodziny. To ważne nawet, jeśli wybieracie wczasy z biurem podróży, które zapewnia podstawową polisę. Zwróć uwagę na zakres ubezpieczenia, limit świadczeń dla trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz na to, czy dane towarzystwo pokrywa koszty leczenia w Polsce i za granicą. Z wyjazdu z rodziną powinniśmy przecież przywieźć zdjęcia i pamiątki, a nie wysoki rachunek.