Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
27.05.2021

Dwie uczennice mają ze sobą konflikt dotyczący problemów szkolnych Premium ZdjęciaCzęste kłótnie między rodzeństwem to dla wielu z nas żywe wspomnienie z dzieciństwa, gdy z pobłażaniem wspominamy nasze błahe konflikty i to, jak poważne i istotne wydawały nam się kiedyś. Gdy dzieci prowadzą między sobą regularne walki, a ich kłótnie przeistaczają się w zaciekłe batalie, jest to dla nas sygnał, że pora interweniować i spróbować nauczyć dzieci zgodnego poszukiwania rozwiązań.   

Już od samego początku warto uczyć dzieci, że kłótnie nie muszą wiązać się z brakiem szacunku do drugiej osoby. Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo – mogą podpatrzeć różne zachowania chociażby w telewizji, ale przede wszystkim u swoich rodziców. Dlatego powinniśmy zacząć od siebie, aby nie dawać dzieciom złego przykładu i starać się zachować odpowiedni poziom dyskusji.

Złość jest dla ludzi czymś naturalnym, mamy prawo odczuwać zdenerwowanie. Jednak należy odróżniać złość od nieuzasadnionej, a nawet jakiejkolwiek agresji wobec drugiej osoby. Ważne jest, aby już w dzieciństwie uczyć dzieci, jak radzić sobie z intensywnymi emocjami. Dobrą metodą jest poszukiwanie sposobów na rozładowanie negatywnych emocji, np. uprawianie sportów, zajęcia kreatywne, taniec, malowanie.

Jeśli różnica wieku między Waszymi dziećmi jest duża, nic dziwnego, że mogą zdarzać się konflikty. Dzieci w różnym wieku mają zupełnie inne spojrzenie na pewne sprawy i różne potrzeby, dlatego mogą pojawiać się zgrzyty. Użycie argumentu „Musisz mu ustąpić, bo jest młodszy” to jedno z najgorszych rozwiązań, ponieważ jeszcze tylko podsyci konflikt i złość starszego dziecka. Najlepiej będzie pozwolić dzieciom rozwiązywać spory samodzielnie, dając im wskazówki, że muszą wypracować najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie. Jeśli dzieci samodzielnie nie dojdą do zgody, zaproponujcie swoje propozycje rozwiązania kłótni, spytajcie które uważają za najbardziej fair.

 

Jeśli interweniujemy w trakcie kłótni dzieci, nie należy tłumić konfliktów. Jawny konflikt to okazja do wypracowania zgody, a ukryte żale, bezradność i złość to niszczące emocje, które będą dla dziecka bardzo dużym obciążeniem. Najważniejsze jest, aby uczyć dzieci rozwiązywać spory z szacunkiem do siebie nawzajem.