Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
15.04.2021

Wzburzony Dziewczyny Obsiadanie Na Krześle W Korytarzu Premium Zdjęcia

Stres to nie tylko domena zabieganych, zapracowanych i dorosłych. Stres towarzyszy nam na każdym etapie życia i bez względu na nasz wiek, jest on zawsze tak samo nieprzyjemny i negatywnie wpływa na organizm i samopoczucie. Nawet dzieci już od najmłodszych lat doświadczają stresogennych sytuacji. Jakie są najpopularniejsze przyczyny stresu u dzieci?

Dla dorosłych ciężko może być zrozumieć lub domyślić się, jakie sytuacje mogą wywołać u dzieci stres. Dziecko może stresować się zarówno poważnymi sprawami, takimi jak: śmierć bliskich, kłótnie, przeprowadzki, problemy w szkole. U dzieci stres mogą wywołać nawet pozornie „błahe” rzeczy, np. samodzielne zasypianie, spotkanie w większym gronie, zabawa z rówieśnikami, zjawiska pogodowe, informacje zasłyszane w mediach. Mimo że dla nas dorosłych takie problemy mogą wydawać się proste i nic nie znaczące, nie można dziecku narzucać presji i krytykować jego lęków. Każde nieostrożnie wypowiedziane zdanie może mieć wpływ na późniejszy rozwój dziecka. Warto darować sobie teksty pokroju: „Taki duży chłopiec, a boi się sam spać”, „Ja w Twoim wieku zostawałam sama w domu”. Należy pilnować, aby nie wywoływać w dziecku presji związanej z nauką – jeśli dziecko osiąga dobre wyniki, może czuć stres, chcąc utrzymać poziom lub być jeszcze lepszym, aby rodzice byli z niego zadowoleni.

W szkole dziecko doświadcza wielu stresujących sytuacji, mających źródło w relacjach z rówieśnikami. Dzieci często potrafią być wobec siebie bardzo nieżyczliwe, nierzadko słyszy się o prześladowaniach, bójkach. Wykluczenie przez kolegów, naśmiewanie się są źródłem ogromnego stresu. Tak samo sytuacja, gdy rówieśnicy nie chcą się z dzieckiem bawić i nigdy nie wybierają takiej osoby do drużyny (np. na lekcjach WF).

W domu dziecko narażone jest na stres ze strony rodziców oraz innych domowników. W kontekście szkoły, często rodzice nierozważnie surowo oceniają dzieci i obwiniają je o ich słabe oceny, wyniki w nauce. W takich sytuacjach nie można posługiwać się zastraszaniem i szantażem („Nie pojedziesz na wakacje, jeśli nie poprawisz ocen”).

Równie ciężko dzieci znoszą rodzinne kłótnie. Nawet spory o błahe sprawy mogą sprawić, że dziecko będzie się obwiniać za taki stan rzeczy. Badania wykazują, że dzieci, które były długotrwale wystawione na stres spowodowany rodzinnymi konfliktami, w późniejszym życiu mają problem z koncentracją i rozwiązywaniem problemów. Codzienna obserwacja agresji i przemocowego rozwiązywania sporów, może skutkować tym, że w przyszłości dziecko w ten sposób będzie załatwiać swoje problemy.

Każde dziecko jest inne, więc każde w inny sposób będzie reagować i okazywać stres. Stres może objawiać się nawet w postaci częstych przeziębień, alergii, bólami głowy i brzucha, problemami ze snem. Żadnych niepokojących sygnałów nie należy bagatelizować, ponieważ kluczowym jest wyeliminowanie źródła stresu i rozwiązanie problemów z jakimi może borykać się dziecko (np. prześladowanie w szkole). Jednocześnie pamiętajmy, aby nie lekceważyć żadnych stresorów, ponieważ to co dla jednego dziecka będzie błahostką, innemu może przysporzyć ogrom stresu.