Logo NNW
01.05.2020

W wakacje nasze dzieci spędzają na świeżym powietrzu znacznie więcej czasu niż podczas roku szkolnego. Oprócz dobrej zabawy, mogą się im przytrafić także mniej przyjemne sytuacje, takie jak użądlenie pszczoły. Wbrew pozorom,jest ono nie tylko bolesne - może być również bardzo niebezpieczne i poskutkować wstrząsem anafilaktycznym. Sprawdź, jak zapobiegać użądleniom i jak udzielić malcowi pierwszej pomocy. 

Po pierwsze - zapobiegaj 

Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach letniego wypoczynku. Podczas przebywania na zewnątrz, unikaj podawania dziecku płynów w nieprzezroczystych butelkach i zwróć uwagę na to, by zakręcać wszelkie pojemniki z żywnością. Dzięki temu łatwiej zauważysz owada, który znajdzie się w pobliżu. Jeśli malec je owoce lub lody, zadbaj o to, by wytarł ręce po posiłku, ponieważ słodki zapach może zwabić pszczoły. 

Pamiętaj, że te zwierzęta same z siebie nie są agresywne i atakują wtedy, gdy poczują się zagrożone. Dlatego tak ważne jest, by nie odganiać ich dynamicznie, gdy znajdą się w pobliżu i trzymać się z dala od uli, gdzie nasi skrzydlaci przyjaciele trzymają swoje pożywienie. 

Użądlenie - reaguj szybko 

Jeśli dziecko użądli pszczoła, sprawdź, czy w skórze pozostało żądło i niezwłocznie je usuń. Pamiętaj, by nie uciskać zbiorniczka z jadem, ponieważ wtłoczysz go dodatkowo pod skórę. Osa nie pozostawia żądła w miejscu ukąszenia. Następnie zdezynfekuj to miejsce i przyłóż lód lub opatrunek chłodzący. 

Niezależnie od wieku i dotychczasowych alergii, w miejscu użądlenia może pojawić się reakcja alergiczna - warto wówczas odwiedzić lekarza lub farmaceutę, by zastosować leki przeciwhistaminowe. Taka wizyta będzie również przydatna w zgłoszeniu zdarzenia do towarzystwa ubezpieczeniowego. Dobre szkolne NNW obejmuje również takie przypadki. Jeśli malec zostanie użądlony lub pogryziony przez psa lub kota, przysługuje Wam 200 zł świadczenia w każdym wariancie. 

Niebezpieczne użądlenia

Gdy mamy do czynienia z użądleniem w jamie ustnej lub w okolicy gardła bądź połknięciem owada, należy natychmiast udać się do lekarza, ponieważ może to skutkować obrzękiem i utrudnionym oddychaniem. 

Najrzadszą i najbardziej niebezpieczną odpowiedzią organizmu na użądlenie jest wstrząs anafilaktyczny, który jest ostrą reakcją alergiczną. Jeśli do niej dojdzie, niezwłocznie zadzwoń na pogotowie i wykonuj polecenia dyspozytora. Podobnie jeśli dziecko jest uczulone. 

Mamy nadzieję, że tegoroczne wakacje będą dla naszych pociech czasem dobrej zabawy i beztroski, a ewentualne drobne epizody skończą się jedynie całusem od mamy i taty. Bezpiecznego wypoczynku!