Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
29.04.2021

Stres nie oszczędza nikogo, bez względu na wiek. Dzieci odczuwają go równie często, co dorośli. Jako rodzice, a także osoby starsze, z większą wiedzą i doświadczeniem, możemy pomóc dzieciom ograniczając stresujące sytuacje, a także stwarzając przyjazne, spokojne, bezpieczne otoczenie i odpowiednie warunki do dorastania dla dziecka. W jaki sposób ograniczyć wpływ stresu na dziecko?

Portret szczęśliwej rodziny na pikniku w wiosenny dzień Premium ZdjęciaRutyna

O ile są osoby, które rutyny nie znoszą, częściowo stały plan dnia dla niektórych to gwarancja spokoju i stabilizacji. Jeśli dziecko jest podatne na stres, warto ustalić w domu stałe pory na poszczególne aktywności: zabawę, obowiązki, prace domowe, posiłki, sen. Warto jest zaangażować dziecko w takie planowanie: wspólnie wybierzcie dzień, kiedy zajmujecie się organizowaniem nadchodzących dni. W towarzystwie dziecka rozpiszcie także wszystkie nadchodzące klasówki i sprawdziany, aby było ono świadome z wyprzedzeniem, kiedy czeka je więcej nauki lub trudny test.

 

Wspólny czas

Ludzie, a zwłaszcza dorastające dzieci, naturalnie potrzebują kontaktu z innymi. Jako rodzice powinniśmy unikać sytuacji, gdzie celowo izolujemy się i nie dopuszczamy do siebie dzieci. W miarę możliwości warto zapewnić dziecko stały dostęp do swojego towarzystwa tak, aby gdy będzie miało ono potrzebę mogło przebywać z nami w jednym pokoju. Nasza obecność to dla dziecka gwarancja bezpieczeństwa i spokoju. Wiadomo, że nie oznacza to robienia dosłownie wszystkiego razem i sami powinniśmy wyczuć, kiedy przesadzamy, a kiedy poświęcamy dziecku za mało uwagi.

 

Czas tylko dla dziecka

Chcąc zrealizować wcześniejszą radę musimy uważać, aby nie popadać w skrajności. Dziecko także może potrzebować chwili dla siebie, pobyć w samotności. Jako rodzice musimy uważać, aby dziecko nie czuło się przez nas osaczone i zahukane. Dziecko chce bawić się bez naszej obecności? Pozwólmy mu na to, nie kontrolujmy zbyt mocno. Dopiero jeśli chęć dziecka przebywania w samotności, niewychodzenie ze swojego pokoju może wzbudzić nasze podejrzenia i wątpliwości, że dzieje się coś złego. Wtedy należy z dzieckiem porozmawiać, ale jednocześnie nie naciskać.

 

Aktywność na świeżym powietrzu

Spacery i częsta zabawa na świeżym powietrzu ma bardzo dobry wpływ na nasze samopoczucie i podobnie jest w przypadku dzieci. Zaplanujcie wspólny spacer, wycieczkę rowerową, nie zabraniajcie dziecku bawić się w ogródku. Obcowanie z naturą działa relaksująco, a dodatkowy pozytywny wpływ na stres będzie miał także kontakt ze zwierzętami. Jeśli w domu jest pies, kot lub inny pupil, pozwólcie dziecku spędzać z nim czas – zabawa ze zwierzętami wycisza i łagodzi napięcie.

 

Akceptacja porażek i przykrych wydarzeń

Wielu rodziców popełnia błąd, kiedy często nawet nieumyślnie wychowują swoje dzieci w bezpiecznych bańkach. Takie dzieci ciężej znoszą porażki, mają problemy z akceptacją okrutnej rzeczywistości, co jest źródłem stresu i frustracji. Dla lepszego funkcjonowania dziecka w dalszym życiu, dobrze jest je od najmłodszych lat przygotować na to, że nie wszystko zawsze będzie szło po ich myśli i czasem mogą napotkać trudności i przeszkody. Ważną lekcją będzie także nauka akceptacji stresu – warto przedstawić dzieciom korzyści z niego płynące (motywacja). W końcu stres to nieunikniona część ludzkiego życia i konsekwencja naszych działań. Dobrze jest nauczyć dziecko z nim żyć i czerpać z niego motywację.