Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
22.07.2021

Dobre nawyki zdobyte w dzieciństwie profitują przez całe życie. Oszczędzanie jest jedną z tych rzeczy, z którą warto oswajać dzieci już od najmłodszych lat. Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale podobno od przybytku głowa nie boli… Mając oszczędności komfort życia znacznie się podnosi – można pozwolić sobie na rozwijanie swoich pasji czy odłożyć na niezapomniane wakacje. Maluchy już od małego bombardowane są reklamami, które wpajają im, że potrzebują rzeczy, które tak naprawdę są im zbędne. Jak nauczyć dziecko oszczędzać i nie ulegać każdej zachciance?

Tłumacz dziecku świat i dawaj przykład

Dziecko w pierwszych latach swojego życia uczy się poprzez naśladowanie rodziców i większość zachowań i nawyków wynosi z domu rodzinnego. Jeśli dziecko przyzwyczajone jest do sytuacji, gdy w domu cały czas brakuje pieniędzy, rodzice się zadłużają i pożyczają, może uznać taki stan rzeczy za całkowicie zwyczajny. Dlatego ważne jest, aby poświęcić trochę uwagi swoim wydatkom. Jeśli brakuje pieniędzy, warto zastanowić się, czy nie żyjemy „ponad stan”, czy nie wydajemy za dużo na niepotrzebne rzeczy. Wiadomo, że są sytuacje, gdzie niewielka pensja ogranicza i sprawia problemy finansowe i należy poszukiwać rozwiązań na polepszenie sytuacji. Warto tłumaczyć dziecku, skąd się biorą pieniądze – że aby móc pozwolić sobie na nowe, drogie rzeczy trzeba ciężko pracować, a praca to sposób na stanie się niezależnym finansowo. Robiąc przelewy za opłaty pokaż dziecku, że wypłata musi zostać przeznaczona nie tylko doczesne potrzeby i zachcianki, ale także na konieczne opłaty (rachunki, czynsz).

Wytłumacz dziecku, jak działa reklama

W ostatnich latach dostęp do technologii jest na tyle powszechna, że niemal każde dziecko ma konto na Instagramie, TikToku czy Facebooku. Portale internetowe i aplikacje to ogromna przestrzeń dla marek, które umieszczają tam reklamy swoich produktów. Dzieci otoczone banerami reklamowymi oraz influencerami, którzy chwalą się i polecają co chwilę nowe gadżety mogą czuć nieodpartą chęć posiadania nowych rzeczy. Warto wyjaśnić dzieciom różnicę między potrzebami a zachciankami. Nie wszystkie rzeczy są niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Dawaj dziecku kieszonkowe

Pozwól dziecku zarabiać. Nagradzaj je za drobne domowe prace i pomoc, np. za sprzątanie, wyniesienie śmieci. Kwoty wcale nie muszą być duże, nawet 1 zł za małą pomoc pomoże pokazać dziecku wartość pieniądza, a drobne wynagrodzenie może być dla dziecka dodatkową motywacją. Zwróć jednak uwagę na to, aby nie nagradzać dziecka za wszystko – może przez to dojść do sytuacji, kiedy maluch będzie skory do pomocy tylko wtedy, gdy będzie spodziewał się wynagrodzenia. Dzięki zbieraniu drobniaków dziecko może prowadzić własny budżet, z którego będzie korzystać. Bądź konsekwentny – nie ulegaj dziecku, gdy prosi Cię o dodatkowe kieszonkowe, gdy wyda całe oszczędności. Aby urozmaicić dziecku odkładanie pieniędzy, zorganizuj dla niego skarbonkę – dostępne są najróżniejsze wzory, ale najlepiej sprawdzi się przezroczysta, ponieważ dzięki temu dziecko będzie widzieć ile już udało mu się odłożyć.

Pomóż dziecku wybrać cel oszczędzania

Oszczędzanie jest łatwiejsze, gdy pieniądze odkłada się na konkretny cel. Wycieczka, nowy rower, zabawka – gdy wiemy, po co oszczędzamy mamy większą motywację. Takie podejście może nauczyć dziecko, że oszczędzanie kończy się czymś przyjemnym, a łącząc przyjemne z pożytecznym łatwiej będzie wyrobić nawyk, który przyda się w dorosłości.