Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
24.06.2021

Rodzeństwo pod niskim kątem bawi się joystickiem Premium ZdjęciaWśród rodzeństwa naturalnym będą drobne kłótnie, czy to o zabawki czy pilot od telewizora. Jako rodzice chcemy dla dobra dzieci interweniować, aby jak najszybciej zażegnać konflikt. Jednak czasem użyte metody i sformułowania mogą jeszcze pogorszyć sytuację, zwłaszcza z punktu widzenia starszego dziecka. Jak przypadkiem nie tworzyć barier między rodzeństwem i rozwiązywać konflikty polubownie?

„Trzeba się dzielić”

Zmuszanie kogokolwiek do dzielenia się swoimi rzeczami nie do końca buduje pozytywne i zdrowe relacje. Dzieci często kłócą się o zabawki, gdy równocześnie chcą bawić się tą samą lalką lub samochodzikiem. Rodzicom zdarza się starszemu dziecku nakładać przymus dzielenia się z młodszym. Zmuszając do dzielenia się swoją zabawką, dziecko może poczuć, że jego zdanie się nie liczy i jego potrzeby są nieistotne, skoro wbrew własnej woli musi ustąpić. Zamiast tego z dzieckiem można negocjować, pokazać, że jeśli ma ochotę, może podzielić się zabawką – nie musi tego robić, ale byłoby miło, jeśli wyrazi na to zgodę.  

„Musisz ustąpić"

Angażując się w kłótnie między rodzeństwem warto pilnować się, aby nie przekładać całej winy na starsze dziecko. Dziecko może przystać na taką prośbę, aby uniknąć łatki „niegrzecznego dziecka”.  Dziecko może zareagować także buntem i złością – w żadnej z tych sytuacji dziecko nie uczy się ani empatii, ani asertywności. Aby lepiej rozegrać taką sytuację, jedynym argumentem nie może być młodszy wiek rodzeństwa, swoją prośbę należy lepiej uargumentować. Dziecko musi także wiedzieć, że zarówno jego zgoda, jak i odmowa, będzie tak samo szanowaną decyzją.

„Jesteś starszy, musisz to zrozumieć”

Wymaganie dojrzałości od dzieci, które nie są na to gotowe może okazać się bardzo krzywdzące. W sytuacji, gdy nie możemy poświęcić starszemu dziecku wystarczającej uwagi ze względu na opiekę nad tym młodszym, dobrze będzie wytłumaczyć starszemu naszą perspektywę, aby mogło zrozumieć, dlaczego taka jest nasza decyzja. Dzięki temu starsze dziecko będzie miało szansę wczuć się w punkt widzenia drugiej strony, zrozumieć i bez złości ustąpić.

Opisane sytuacje mogą negatywnie wpłynąć na relacje rodzeństwa. Ważne, aby dzieci czuły, że zarówno młodsze jak i starsze jest tak samo ważne a ich decyzje i zdanie szanowane.