Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
20.05.2021

Stomatologia mała dziewczynka Premium Zdjęcia

Stomatolog to lekarz, który wzbudza lęk nie tylko u dzieci, ale może nawet i częściej u dorosłych. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze – jeśli dziecko dobrze będzie kojarzyć swoją pierwszą wizytę, lepiej będzie znosić kolejne i być może uda nam się uniknąć wielu nieprzyjemności. Jak przygotować swoje dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Jeśli jest to dla Ciebie ciężkie doświadczenie i sam masz problemy z dentystami, staraj się nie okazywać tego dziecku. Od samego początku buduj wokół wizyty pozytywne skojarzenia. Nie używaj nieprzyjemnych słów takich jak: igła, zastrzyk, krew, borowanie, wiercenie. Nie zapewniaj dziecka, że nic go nie będzie bolało – trudno przewidzieć, jak potoczy się wizyta, a takimi zapewnieniami łatwo możemy stracić zaufanie u dziecka. Opowiedz dziecku jak będzie wyglądało spotkanie z lekarzem, jaki jest jego cel. Poinformuj, że dentysta sprawdzi, czy wszystkie ząbki są zdrowe, zajrzy do buzi i będzie używał specjalnej latarki i lusterka. Spróbuj wzbudzić w dziecku ciekawość tego zdarzenia. Możesz także zainicjować zabawę w gabinet stomatologiczny, gdzie Ty będziesz pacjentem. W ten sposób dziecko szybciej oswoi się z tym, jak wygląda wizyta u dentysty.

Wybierając gabinet dentystyczny kieruj się opiniami oraz tym jak współpracuje on z najmłodszymi pacjentami. Istnieją gabinety, które specjalizują się w leczeniu właśnie dzieci i mają do nich profesjonalne podejście. Po wyborze takiego gabinetu rodzic może być spokojny, że dziecko jest w dobrych rękach. Odpowiednio wykwalifikowani pracownicy gabinetu przygotują dziecko do zabiegu, zainteresują go całym wydarzeniem i oswoją z narzędziami i fotelem.

Dobrym pomysłem będzie także nagroda dla dziecka po wyjściu od dentysty. Zwłaszcza, jeśli pacjent zachowywał się wzorowo. Drobny upominek w postaci zabawki, wyjścia na plac zabaw czy wspólnej wycieczki umocni pozytywne skojarzenia z wizytą oraz dobre zachowanie dziecka u dentysty w przyszłości.