Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
06.10.2021

Nie możemy podchodzić do ekologii jak do mody czy przemijającego trendu. Musimy zrozumieć, że od naszych działań zależy nasze wspólne dobro oraz przyszłość naszych dzieci. Na przykładzie otoczenia wokół nas, można łatwo wysnuć wnioski, że wyrobienie dobrych nawyków i przywiązywanie wagi do działań proekologicznych nie przychodzi łatwo i od razu. Dlatego tak ważne jest, aby nasze dzieci od maleńkości przyzwyczajać do segregacji śmieci, oszczędzania wody czy ograniczanie zużycia plastiku.

W pierwszych latach życia dzieci najwięcej uczą się poprzez naśladowanie swoich rodziców, dlatego tak ważne jest, aby dawać dzieciom dobry przykład i być konsekwentnym w swoich działaniach. Jeśli nauczamy dzieci ekologii, musimy pamiętać, aby nasze słowa i nauki nie pozostawały bez pokrycia.

Aby dziecko zrozumiało, dlaczego dbanie o środowisko jest tak ważne, dobrze jest je już od małego uczyć wrażliwości i empatii. Jeśli dziecko będzie współczuć i przejmować się cudzym losem, szybko zobaczy jak istotne jest działanie na rzecz wspólnego dobra. Od początku pokazuj, że przyrodę i swoje otoczenie należy szanować, np. dokarmiając ptaki lub bezdomne zwierzęta. Pokaż dziecku, że jest odpowiedzialne za tych mniejszych i słabszych i nie pozwalaj mu rozdeptywać ślimaków czy łamać gałęzi, tak samo jak nie pozwalasz bić się z kolegami czy ciągnąć koleżanki za włosy.

Dając dobry przykład nie zapominaj angażować dzieci w swoje działania. Na zakupach w sklepie wytłumacz dziecku, dlaczego lepiej wziąć pomidory na wagę niż w plastikowej torebce. Wybieraj soki w szklanych butelkach, a nie plastikowych. Nie wystarczy segregować śmieci (co też jest bardzo ważne), ale przede wszystkim trzeba zacząć od ograniczania zużycia plastiku i wybierania lepszych dla środowiska opcji. Podczas zakupów pozwól dziecku podejmować decyzję: chwal za rezygnowanie z plastikowych opakowań i pouczaj, gdy wybiera plastik.

W domu segregujcie śmieci – nauczcie dziecko wyrzucać odpady do pojemników w odpowiednich kolorach. Starajcie się pić wodę z kranu, rezygnując z plastikowych butelek. Pokazuj dziecku, że zepsute rzeczy można naprawić, a ubrania kupować z drugiej ręki.

Dbanie o środowisko to nie tylko smutne obowiązki i zasady, których trzeba przestrzegać – dziecku z pewnością więcej radości sprawi wspólna przejażdżka rowerami z rodzicami niż szybka podróż autem. Spędzajcie więcej czasu na świeżym powietrzu, pokażcie dziecku jak przyjemnie może być w otoczeniu przyrody, o którą warto walczyć i o nią dbać.