Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
06.05.2021

Nawyki czytelnicze warto kształtować już od najmłodszych lat. Książki to nie tylko „nudne” podręczniki w szkole i przymusowe lektury – warto, żeby dziecko o tym wiedziało. Książki to przede wszystkim źródło wiedzy, świetna rozrywka, która rozwija wyobraźnię, poszerza horyzonty, uczy wrażliwości, wspiera pamięć. Dzieci należy oswajać z czytaniem już od pierwszych lat życia, nawet jeśli nie potrafią jeszcze samodzielnie czytać. W jaki sposób „zaszczepić” w dzieciach pasję do czytania?

Matka i córka czytając książkę Darmowe ZdjęciaPrzykład idzie z góry

Dzieci jak mało kto są świetne w obserwowaniu, uważnie podglądają swoich rodziców i naśladują ich zachowania – tak właśnie przez pierwsze lata życia dzieci poznają świat i uczą się jak się zachowywać w określonych sytuacjach. Sięgnij po lekturę i pokaż dziecku, jakie czytanie może być przyjemne! Jeżeli sam nie czytasz, w domu nie ma żadnych książek i czytanie ogranicza się do sprawdzania nagłówków w Onecie, nie jest to dobry przykład dla dziecka! Jeśli zależy Ci na wychowaniu małego czytelnika, oswajaj go z widokiem książki, opowiadaj o tym, co właśnie przeczytałeś i że sprawiło Ci to radość i przyjemność. Dodatkowo warto zagospodarować w domu specjalne miejsca na książki, gdzie dziecko będzie miało miejsce na swoje lektury – pokaż mu, że książki to ważna część waszego życia.

Czytaj dziecku

W pierwszych latach życia, dziecku możesz czytać dowolną literaturę. Zadbaj o to, aby to doświadczenie było dla dziecka ciekawe i interesujące: moduluj swój głos, odgrywaj emocje, akcentuj słowa. Mimo że dziecko może nie rozumieć co mu czytasz, ważnym doświadczeniem będzie dla niego oswajanie się ze swoim głosem. Podobną praktykę możesz stosować, w trakcie życia płodowego dziecka – czytaj na głos, głośno i wyraźnie, a dziecko już wtedy zacznie przyzwyczajać się do Waszego głosu i łatwiej będzie mu Was rozpoznać.

Zadbaj o ciekawe książki

Rynek dziecięcych książeczek oferuje szeroką gamę dziecięcych lektur. Aby książka dostatecznie zainteresowała malucha, warto zacząć od książek o nietypowej fakturze (np. dmuchane, z wypukłymi kształtami, stworzoną z wielu materiałów). Na początek wybieraj książki krótkie, z dużą ilością obrazków – kilka stron książki dla małego dziecka w zupełności wystarczy.

Pamiętajmy jednak, że nie możemy przesadzić w żadną stronę. Praktykując czytanie z dziećmi nie możemy ich przede wszystkim do tego zmuszać. Obserwujmy reakcje dziecka i jego emocje. Czytając dzieckiem pozwólcie mu przewracać kartki, rozmawiajcie o obrazkach, co się na nich znajduje. Każda taka czynność to dla dziecka nowe doświadczenie i krok do zostania w przyszłości molem książkowym.