Logo NNW
16.12.2019

Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin wielodzietnych. Od stycznia 2018 r. jest dostępna także w wersji mobilnej. Może z niej skorzystać każdy członek rodziny wielodzietnej, zarówno w instytucjach publicznych, jak i prywatnych. Co daje taka karta? Na jakie zniżki możemy liczyć?

Karta Dużej Rodziny - dla kogo? 

KDR przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodów. Od 2019 r. rodzice (również zastępczy) będą mogli korzystać z niej dożywotnio, jeżeli kiedykolwiek mieli na utrzymaniu przynajmniej trójkę dzieci. Te zaś korzystają z karty do ukończenia 18. roku życia lub do zakończenia nauki, nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia. W przypadku dzieci o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności nie ma kryterium wieku. 

Jak otrzymać Kartę?

Wystarczy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Czas oczekiwania to maksymalnie 60 dni, choć często trwa to znacznie krócej. Z aplikacji mobilnej możesz skorzystać już 24 godziny od decyzji o przyznaniu karty. Nie ma konieczności oczekiwania na plastikową wersję. Wydanie KDR jest bezpłatne. Płatne jest jedynie wyrobienie duplikatu. W tym przypadku musisz liczyć się z kosztem w granicach 10 zł. 

Oprócz wniosku potrzebujecie dodatkowo dowodu osobistego lub paszportu, a także oświadczenia, że nie jesteście pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci - możecie napisać je samodzielnie. 

Zalety Karty Dużej Rodziny

Co daje Karta Dużej Rodziny? Przede wszystkim bardzo atrakcyjne zniżki dla całej familii. Ułatwi ona wspólne spędzanie czasu i podróżowanie, oferując ustawowe rabaty na jednorazowe i miesięczne bilety kolejowe, wyrobienie paszportu oraz bezpłatny wstęp do parków narodowych. To jednak nie wszystko. W programie uczestniczą również podmioty prywatne, takie jak księgarnie, banki, stacje benzynowe i supermarkety. Pełna lista miejsc, w których uzyskacie rabaty wraz z mapą znajduje się na portalu Emp@tia

Punkty, które oferują zniżki są zazwyczaj oznaczone naklejką “Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. 

Mimo coraz większej liczby partnerów programu, wiele rodzin z trójką i większą liczbą dzieci nie wie o przysługujących im zniżkach. Jeśli znasz kogoś, kogo mogłyby zainteresować podziel się z nim naszym wpisem.