Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
01.07.2021

Nauczanie na odległość lub zdalne. Premium ZdjęciaWraz z zakończeniem roku szkolnego Compensa podsumowała miniony rok. Okazuje się, że mimo zdalnego nauczania, liczba zgłaszanych szkód wcale drastycznie nie spadła. Mogłoby się wydawać, że brak zajęć WF czy SKS znacząco ograniczy ilość okazji do wypadków, jednak okazuje się, że do zdarzeń dochodzi najczęściej poza szkołą. Liczba zgłoszeń jest faktycznie mniejsza – można dostrzec skutki lockdownu, ale nie są to aż tak duże różnice, jakich można było się spodziewać.

Należy pamiętać, że wciąż wiele szkód nie pozostało jeszcze zgłoszonych, ponieważ są na to 3 lata od dnia wystąpienia wypadku, więc wiele tegorocznych zdarzeń nie figuruje jeszcze w statystykach. Największe różnice w porównaniu do minionych lat można dostrzec w miesiącach „twardego lockdownu” zanotowano aż o 50-60% mniej wypadków. Do największej liczby wypadków dochodziło w takich miesiącach jak wrzesień, październik oraz luty. Najwięcej szkód zgłaszano z takich miast jak Warszawa, Wrocław, Łódź i Kraków, a najmniej zgłoszeń zanotowano w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu i Bydgoszczy.

Nie można zapominać o tym, że NNW to polisa całoroczna, więc obejmuje także okres wakacyjny. Wbrew pozorom, w lipcu i sierpniu liczba wypadków wcale nie rośnie, a nawet spada. W samym wrześniu 2020 roku wydarzyło się tyle samo szkód, co w wakacje 2019.

Duża ilość zgłaszanych szkód wiąże się także z coraz większą świadomością ubezpieczeniową społeczeństwa. Lepiej rozumiemy konieczność posiadania ubezpieczenia i dobrania odpowiedniej polisy, a co za tym idzie, ludzie lepiej potrafimy korzystać ze swoich polis. Według danych Compensy w roku szkolnym 2020/2021 aż 29% dzieci zostało ubezpieczonych na ponad 30 tys. zł, podczas kiedy rok wcześniej było to 14% dzieci. Powstający trend z pewnością będzie się jeszcze umacniał. Rodzice coraz częściej rezygnują z ubezpieczeń proponowanych w szkołach i decydują się ubezpieczyć swoje dziecko na własną rękę, często wybierając dobre ubezpieczenia o szerokich zakresach i wysokich sumach odszkodowania.