Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
22.04.2021

Mała dziewczynka sprawdza swój telefon Darmowe Zdjęcia

Żyjemy w czasach, kiedy bez telefonu ciężej jest się obejść niż bez ręki. W życiu każdego rodzica w pewnym momencie pojawia się dylemat, czy to już jest ten moment, kiedy dziecko powinno otrzymać swój pierwszy telefon komórkowy. Dziecko w posiadaniu smartfona to zarówno wiele zalet, jak i wątpliwości i przed podjęciem decyzji należy rozważyć wszystkie aspekty.

Jakie są zalety posiadania telefonu komórkowego przez dziecko?

Z pewnością najważniejszą korzyścią dla rodzica będzie bezcenny komfort psychiczny, wynikający z możliwości skontaktowania się z dzieckiem w każdej chwili. Gdy dziecko jest już na tyle duże, że samodzielnie dociera do szkoły, odwiedza przyjaciół, czy bawi się poza domem, naturalnym dla rodzica będzie martwienie się o to, gdzie dziecko przebywa i czy jest bezpieczne. Telefon komórkowy pozwoli wtedy na natychmiastowe skontaktowanie się z pociechą.

Telefon może także uratować życie – w sytuacji zagrożenia dziecko będzie miało szansę zadzwonić pod numer alarmowy, wezwać pomoc i tym samym uratować swoje lub czyjeś życie.

Wręczenie dziecku telefonu można potraktować także jako okazję na naukę szacunku do swoich rzeczy. Dziecko może nauczyć się, jak dbać o drogi sprzęt i że nie jest tanią zabawką i należy go pilnować.

Jakie są obawy rodziców przed kupowaniem swojemu dziecku telefonu?

Telefon oprócz podstawowych funkcji to także dostęp do internetu. Jako rodzice obawiamy się, że nasze dziecko może paść ofiarą cyberprzemocy lub trafić na nieodpowiednie dla niego treści. Nieświadome dziecko może łatwo poddać się manipulacji lub bardzo personalnie odebrać anonimową obelgę. Aby ustrzec się przed negatywnymi skutkami takich sytuacji, należy z dzieckiem rozmawiać i edukować je, jakie zagrożenia płyną z korzystania z internetu (wstawiania swoich zdjęć, publikowania postów).

Wpływ telefonu na zdrowie dziecka to kolejny czynnik, który wzbudza w rodzicach wiele wątpliwości. Ciągłe wystawienie na wiele bodźców może powodować, że u dzieci nadużywających smartfonów mogą wystąpić problemy ze wzrokiem, z koncentracją. Głośne słuchanie muzyki przez słuchawki może mieć wpływ na uszkodzenie słuchu.

 

Zarówno za kupnem i brakiem telefonu u dziecka przemawiają bardzo mocne argumenty. Jednak nie możemy zapominać o rozwiązaniach, które zmniejszą lub całkiem zniwelują możliwe negatywne skutki użytkowania telefonu przez dziecko. W trosce o jego bezpieczeństwo w sieci można zainwestować w blokadę rodzicielską, dzięki której rodzic będzie spokojny, że jego dziecko nie przegląda nieodpowiednich treści. Być może nie wszyscy rodzice o tym wiedzą, ale w zakresie ubezpieczenia NNWdziecka, bez względu na wybrany wariant, jest dostępna Klauzula „Dziecko w sieci”. Zakres ochrony to między innymi kontrola rodzicielska w przeglądarkach internetowych, blokada wybranych stron, skanowanie antywirusowe, zdalna pomoc przy odzyskiwaniu skrzynki mailowej lub konta na portalu społecznościowym.

 

Tak naprawdę nie ma idealnego, określonego przez podręczniki wieku, w którym dziecko powinno otrzymać pierwszy telefon. Jest to bardzo indywidualna kwestia, uzależniona od odpowiedzialności dziecka, podejścia do sprawy oraz możliwości finansowych rodziców.