Logo NNW
08.04.2019

 

Pierwsza wizyta u dentysty to ważne wydarzenie w życiu malucha. Od jej przebiegu zależy to, jaki będzie jego stosunek do tego specjalisty w przyszłości. Wbrew pozorom pierwsze i każde kolejne badanie może przebiegać w miłej i bezstresowej atmosferze. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. 

Pierwsza wizyta u stomatologa – kiedy powinna mieć miejsce?

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej radzą, by pierwsza wizyta odbyła się między 6. a 12. miesiącem życia dziecka – najlepiej, gdy pojawi się pierwszy ząb. Dzięki tak wczesnemu pojawieniu się w gabinecie maluch będzie miał okazję zapoznać się z jego specyfiką, a także uniknie dodatkowego stresu, związanego z borowaniem i innymi zabiegami. 

Jak wybrać gabinet dla dziecka?

Wybór odpowiedniego stomatologa ma kluczowe znaczenie w późniejszym nastawieniu pociechy do tego lekarza. Warto, by dany gabinet specjalizował się głównie w leczeniu dzieci. To, że twój dentysta jest świetnym specjalistą nie oznacza jeszcze, że ma odpowiednie podejście do leczenia nieco bardziej wymagających pacjentów. W internecie bez problemu znajdziesz informacje na temat placówek, które polecają inni rodzice. Dzięki wybraniu odpowiedniej zyskasz pewność, że pierwsza wizyta przebiegnie bezstresowo.

Przygotowanie do wizyty

O przygotowanie do pierwszej wizyty stomatologicznej warto zadbać już w domu. Unikaj straszenia malucha konsekwencjami niedostatecznej higieny czy wspominania o bólu, towarzyszącego twoim wizytom u lekarza. Nie czekaj, aż pojawi się ból zęba, bo wtedy gabinet dentystyczny będzie dla dziecka miejscem, kojarzącym się z dyskomfortem i cierpieniem. 

Wiele miejsc przyjaznych najmłodszym umożliwia wzięcie udziału w tak zwanej wizycie adaptacyjnej. Wówczas malec może zapoznać się z nowym miejscem, jego personelem i sprzętem, a także oswoić się z profilaktyką stomatologiczną. 

Na rynku wydawniczym znajdziesz szereg publikacji, które w radosny i pozytywny sposób traktują o higienie jamy ustnej i oswajają dzieci ze stomatologiem, prezentując pierwszą wizytę jako wielką przygodę, którą aż chce się przeżyć. Możecie także obejrzeć przygody Świnki Peppy, która wybrała się do dentysty. 
 
Złamany lub ukruszony ząb u dziecka

Mimo naszych szczerych chęci, czasem zdarza się tak, że pierwszy kontakt z dentystą będzie następstwem nieprzyjemnej sytuacji w postaci ukruszenia lub złamania zęba. W tym przypadku kluczowa będzie natychmiastowa reakcja. Im szybciej specjalista oceni sytuację, tym większa szansa na uratowanie zęba. 

Pamiętaj, by, mimo stresu, towarzyszącego tej sytuacji, zadbać o zgromadzenie dokumentacji medycznej oraz faktur za usługi stomatologiczne. Będą one niezbędne przy zgłoszeniu szkody z polisy ubezpieczeniowej. Wybierając dobre warunki ubezpieczenia NNW dla dziecka, możesz uzyskać wypłatę świadczenia z tytułu uszczerbku na zdrowiu, poniesionych kosztów leczenia, a także zwrot kosztów korepetycji, które będą niezbędne w przypadku nieobecności w szkole.  

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu dziecka do pierwszej wizyty u dentysty, możesz mieć pewność, że kontakt z lekarzami przyszłości nie będzie dla niego źródłem stresu. Wręcz przeciwnie – kojarzyć się będzie z przygodą i dobrą zabawą.