Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
22.09.2021

Jesień i zima to czas, kiedy przeziębienia i grypa towarzyszą nam bardzo często. Wyjątkowo boleśnie przekonują się o tym rodzice małych dzieci, uczęszczających do żłobka lub przedszkola. Najmłodsze dzieci są o bardzo podatne na różnego rodzaju infekcje z powodu jeszcze nie do końca wytworzonej odporności. Dodatkowo, przebywając codziennie w towarzystwie wielu rówieśników, jeszcze łatwiej jest o szybkie rozprzestrzenianie się wirusów wśród dzieci. Wszelkie te czynniki to gotowy przepis na regularne przeziębienia w okresie jesienno-zimowym. Jak rozpoznać przeziębienie u swojego dziecka i jak sobie radzić z chorobą?

 

Najczęstsze objawy przeziębienia to: katar, kaszel, ból gardła, gorączka oraz ból głowy. Kiedy zauważymy powyższe objawy u swojego dziecka warto jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty oraz pozwolić dziecku zostać na kilka dni w domu, aby nie rozprzestrzeniać infekcji. Na szczęście zwykłe przeziębienie nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Objawy często są na tyle delikatne, że prócz kataru czy kaszlu dziecko nie odczuwa poważniejszych dolegliwości.

Szacuje się, że normalnie rozwijające dziecko ma katar średnio 6-8 razy w roku! Zatkany nos może sprawiać dziecku duży dyskomfort: utrudnia oddychanie, nie pozwala spokojnie zasnąć, wywołuje kaszel. Należy przypominać dziecku, aby w miarę możliwości pamiętało o wydmuchiwaniu noska, aby regularnie oczyszczać go z wydzieliny. Chcąc ulżyć dziecku można stosować również aspirator, przemywać nosek solą morską lub stosować spray na katar. Domowym sposobem na zatkany nosek są także inhalacje. Idealnie nadaje się do tego olejek eukaliptusowy lub specjalnie przeznaczone do tego preparaty. Inhalację można przeprowadzić za pomocą inhalatora, a nawet podczas kąpieli w wannie.

 

Większość infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci zaczyna się od kaszlu. Kaszel jest reakcją na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej i sam w sobie nie jest niczym złym, ponieważ pozwala na wydalanie zalegającej substancji wraz z drobnoustrojami. Na kaszel najlepiej działają syropy, rozrzedzające wydzielinę. Konieczna będzie także wizyta u lekarza, aby wykluczyć inne choroby (np. poważniejszą anginę). Częsty kaszel może powodować podrażnienie gardła i ból. Aby załagodzić bolące gardło, trzeba skupić się na jego nawilżaniu. W trakcie infekcji należy często podawać dziecku pić oraz zaopatrzyć się w preparaty dostępne w aptekach i łagodzące ból gardła. W tym celu sprawdzą się preparaty w każdej formie: lizaków, żelków, sprayów czy syropu – najlepiej dobrać lek według preferencji dziecka. W trakcie infekcji należy kontrolować, czy gardło nie jest bardziej zaczerwienione, migdałki nie powiększają się lub czy nie pojawia się ropna wydzielina i biały osad. Każdy niepokojący objaw oraz przedłużającą się infekcję należy skonsultować z lekarzem.

 

Częstym objawem towarzyszącym przeziębieniu jest gorączka. Jeśli zaobserwujemy, że dziecko jest bardziej marudne, pojawiają się rumieńce, a czoło i plecy są rozpalone i cieplejsze od pozostałych części ciała, jest to znak, aby zmierzyć dziecku temperaturę. Stan podgorączkowy oscyluje w granicy 37˚C-38˚C. Gdy temperatura zbliża się lub przekracza 39 ˚C jest to moment, kiedy należy dziecku podać preparat na bazie paracetamolu lub ibuprofenu, który obniży temperaturę. Jeśli podwyższona temperatura utrzymuje się trzy doby lub przekroczy 40˚C, pojawią się drgawki lub sztywność karku to niezwłocznie należy udać się do lekarza. Gorączka to naturalny mechanizm obronny organizmu na zwalczanie infekcji, dlatego niewiele podwyższona temperatura nie jest powodem do obaw. Jednak musimy pamiętać, aby nie uśpić naszej czujności i nie bagatelizować żadnych objawów, dopóki dziecko nie powróci do pełni sił i zdrowia.