Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
29.07.2021

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci w wieku od 5 do 17 lat powinny mieć co najmniej 60 minut różnorodnego wysiłku na dobę, a 5 razy w tygodniu zaleca się, aby był to 30-minutowy wysiłek intensywny. Sport to zdrowie, więc warto, aby dzieci uprawiały sport, który będzie dla nich interesujący i sprawiał im przyjemność. Jakie sporty mogą dzieci trenować już od małego?

 

Pływanie to sport, w którym świetnie odnajdą się już nawet noworodki – w końcu jeszcze niedawno, przed narodzinami, ich codziennością było życie w wodach płodowych. Dlatego na basen można przychodzić już nawet z kilkumiesięcznymi niemowlakami. O ile dla maluchów pływanie to dość intuicyjna czynność, to świadomej nauki pływania dzieci mogą uczyć się w wieku około 5 lat. Przebywanie w wodzie to wiele zabawy i korzyści. Aktywności w wodzie mogą być naprawdę zróżnicowane, poprzez techniki pływackie, przez nurkowanie do aerobiku czy skoków do wody (oczywiście wszystko pod czujnym okiem instruktora i rodziców). Pływanie wzmacnia kręgosłup i pomaga ukształtować i utrzymać prawidłową postawę ciała, wzmacnia układ oddechowy, poprawia koordynację ruchów.

 

Sztuki walki to sporty, które odegrają dużą rolę w nauce samodyscypliny, cierpliwości, opanowania i szacunku. Wbrew pozorom, sztuki walki niewiele mają wspólnego z agresją – na zajęciach dzieci uczą się przede wszystkim samoobrony, a nie atakowania innych. Sztuki walki mogą pomóc dzieciom kontrolować i poskramiać swoje negatywne emocje. Znajomość tajników sztuk walki pozwoli im czuć się pewniej i bezpieczniej. Korzyści z uprawiania tego rodzaju sportu to także poprawa koordynacji ruchów, wzmocnienie mięśni, lepsza kondycja fizyczna. Trenowanie np. karate poprawia umiejętność koncentracji i skupienia u dzieci, uczy dążenia do celu.

 

Sporty zespołowe to bardzo dobra okazja dla dziecka do nauki współpracy z rówieśnikami, a także rozwinie ich umiejętności interpersonalne. Ogromna ilość różnych sportów drużynowych pozwoli wybrać dziecku dyscyplinę, w której czuje się najlepiej. Siatkówka, koszykówka, piłka nożna – bez względu na to, czy dziecko lepiej radzi sobie z kopaniem, czy rzucaniem, na pewno będzie się świetnie bawić w grupie z innymi dziećmi, współpracując z nimi oraz dążąc do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest wygranie meczu.

 

Należy pamiętać, aby w trakcie wybierania sportu dla dziecka nie narzucać im swojej woli. Rodzice muszą pilnować się, aby nie przypisywać swoich ambicji własnym dzieciom – często zdarza się, że dzieci uczęszczają na zajęcia dodatkowe, na których zależy rodzicom, a same dzieci wolałyby się realizować w innym kierunku. Rozmowa z dzieckiem to podstawa, warto poszukiwać sportu, w którym dziecko się odnajdzie – niekoniecznie pierwszy wybór musi być trafiony, a kto wie, może wybrana dyscyplina sportowa okaże się pasją na całe życie.  

 

Sporty i aktywności fizyczna zwiększają ryzyko wypadków i kontuzji – to nieodłączna część treningów i nawet drobne zadrapania czy obicia są codziennością wielu sportowców. Dla dzieci trenujących sporty warto wykupić NNW Dziecka, aby w razie kontuzji można było skorzystać z polisy i odzyskać poniesione koszty leczenia czy uszczerbku na zdrowiu.