Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
08.07.2021

Mały chłopiec grający na boisku do koszykówki Premium ZdjęciaOC to nie tylko ubezpieczenia komunikacyjne. OC w życiu prywatnym to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które chroni nas przed konsekwencjami finansowymi wypadków, które wydarzyły się z naszej winy. Jest to bardzo przydatne ubezpieczenie, ponieważ nawet chwila nieuwagi może spowodować nieumyślny wypadek, który powoduje kosztowne starty do pokrycia. Jeśli nasza wina była oczywista, to my będziemy zmuszeni opłacić straty. Posiadając OC w życiu prywatnym wszystkie koszty zostaną opłacone z naszego ubezpieczenia, a nie z własnej kieszeni. Będąc rodzicami z pewnością wielokrotnie doszło lub było blisko sytuacji, gdy dziecko uszkodziło czyjeś mienie albo spowodowało, że komuś stała się krzywda – nawet całkowicie nieumyślnie. W takich przypadkach bardzo przydatne byłoby ubezpieczenie OC dla dziecka. Czy można zakupić takie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie OC dla dziecka jako indywidulany produkt na rynku nie istnieje. Jednak nie oznacza to, że jesteśmy bezradni w sytuacji, gdy nasze dziecko wybije szybę sąsiadowi. Rodzice ponoszą odpowiedzialność za swoje dzieci do 13 roku życia. W przypadku starszej młodzieży bywa różnie: nawet jeśli dziecko jest w stanie odpowiedzieć za swoje czyny, to wciąż nastolatkowie poniżej 18 roku życia przeważnie nie zarabiają na swoje utrzymanie. Wtedy za szkody i tak będą musieli zapłacić rodzice. Mimo, że ubezpieczenie OC dla dziecka nie funkcjonuje, pozostaje wyjście z tej sytuacji – jeśli rodzice posiadają OC w życiu prywatnym, w jego zakresie znajdują się także wszystkie szkody spowodowane przez dzieci.

Takie sytuacje wcale nie zdarzają się rzadko. Wystarczy nieostrożna jazda rowerem po wąskiej uliczce i przerysowanie samochodu. Gra w piłkę na podwórku i wybita szyba u sąsiada. Bieganie po sklepowej alejce i strącenie produktów na ziemię. Szturchnięcie kolegi na szkolnym korytarzu. Wszystkie te sytuacje zdarzają się codziennie i z ubezpieczeniem w życiu prywatnym rodzice mogą wyjść z nich obronną ręką.

Często zdarza się opiekunom mylić ubezpieczenie OC dla dziecka z ubezpieczeniem NNW Dziecka. NNW nie jest ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, ale ubezpieczeniem od skutków nagłych, nieszczęśliwych wypadków. OC także nie jest w zakresie ubezpieczenia NNW – to przekonanie często prowadzi do nieporozumień i rozczarowania. Aby w pełni chronić się przed skutkami wypadków ze swojej winy lub z winy dzieci, należy zakupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.