Logo NNW
Ubezpieczenie NNW - compensa
02.07.2021

Piękne dzieci uczą się razem w klasie w szkole Premium ZdjęciaUbezpieczenie NNW szkolne

Ubezpieczenie NNW, często nazywane także NNW szkolnym, to ubezpieczenie, które chroni w razie nagłych wypadków i ciężkich zachorowań. NNW wypłaca odszkodowanie, gdy doszło do trwałego lub tymczasowego uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku. Nieszczęśliwy wypadek rozumie się jako zdarzenie, do którego doszło z przyczyn niezależnych od poszkodowanego. W zakresie NNW jest hospitalizacja zarówno z tytułu wypadku, jak i choroby, zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, zakupu sprzętu medycznego czy nawet koszty pomocy prawniczej i psychologicznej. NNW szkolne jest często kupowane wraz z początkiem roku szkolnego i kojarzone głównie z ubezpieczeniem, które ma chronić dziecko w szkole. Jednak ubezpieczenie NNW to dużo więcej niż tylko ochrona dziecka na lekcjach.

Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie NNW nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Jest to całkowicie dobrowolne ubezpieczenie, które mogą wykupić rodzice dla swoich dzieci. Panuje błędne przekonanie, że wraz z początkiem roku szkolnego musimy obowiązkowo zakupić ubezpieczenie proponowane w szkole – jednak wcale nie musimy przystawać na te oferty. Ubezpieczenie NNW Dziecka można zawrzeć samodzielnie przez internet i osobiście zadecydować o zakresie i sumie ubezpieczenia – ubezpieczenia przedstawiane w szkole często mają wąski zakres i istnieje ryzyko, że w razie wystąpienia szkody odszkodowanie okaże się bardzo niskie. Dlatego warto jest poświęcić chwilę i wybrać dobre ubezpieczenie szkolne. Do kiedy można kupić NNW szkolne? Można je zakupić dosłownie o każdej porze, bez względu na to czy trwa rok szkolny czy są wakacje – najlepsze ubezpieczenie szkolne będzie działać na całym świecie, przez cały czas trwania polisy. Ubezpieczenie NNW zawierane jest przeważnie na cały rok, a po jego upływie wystarczy kupić kontynuację ubezpieczenia, ponieważ ubezpieczenie NNW nie wznawia się automatycznie.

Ubezpieczenie szkolne a pobyt w szpitalu

W zakresie ubezpieczenia szkolnego jednym z ważniejszych zdarzeń jest pobyt w szpitalu. Najlepsze ubezpieczenie szkolne uwzględni hospitalizację zarówno z powodu choroby, jak i wypadku. Dzienne świadczenie szpitalne przyznawane jest za każdy dzień pobytu. Jednak w zależności od towarzystwa warunki wypłacania odszkodowania mogą się różnić. Przeważnie przy ubezpieczeniu NNW, aby otrzymać dzienne świadczenie, dziecko musi przebywać w szpitalu minimalną ilość dni – w NNW Dziecka w przypadku choroby jest to 5 dni, a w razie nieszczęśliwego wypadku 16 godzin. Towarzystwa ustalają także maksymalną wysokość świadczenia jaką można otrzymać (jeśli dziecko osiągnie maksymalną wysokość odszkodowania, nie otrzyma świadczenia za kolejne dni, które spędzi w szpitalu).  Najlepsze ubezpieczenie szkolne będzie miało w zakresie również poważne zachorowania, za które często można otrzymać jednorazowe wysokie świadczenie. To jakie choroby są zakwalifikowane jako poważne, zapisane jest w OWU każdego ubezpieczenia. Najlepsze ubezpieczenie szkolne dzięki szerokiemu zakresowi zwiększa szanse na otrzymanie większego odszkodowania, tak np. jest w NNW Dziecka, gdzie leczenie oraz rehabilitacja traktowane są jako osobne zdarzenia, z których tytułu za każde z nich osobna można otrzymać do 8 tysięcy zł odszkodowania.

Ubezpieczenie szkolne. Co obejmuje?Little boy ćwiczy piłkę nożną na świeżym powietrzu Premium Zdjęcia

Ubezpieczenie szkolne to przede wszystkim pomoc finansowa w nagłych przypadkach. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy przydarzy się nieoczekiwana choroba lub niespodziewany wypadek. Nie zawsze domowy budżet jest gotowy na wydatki związane z kosztowym leczeniem i długotrwałą rehabilitacją. Wtedy ubezpieczenie NNW okaże się bardzo dużym odciążeniem finansowym i umożliwi rodzinie przeprowadzenie leczenia bez konieczności brania kredytów czy wydawania wszystkich oszczędności. Najlepsze ubezpieczenie szkolne będzie miało w zakresie dzienne świadczenia szpitalne, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, zakup sprzętów medycznych, operacje chirurgiczne lub plastyczne. NNW Dziecka sprawdza się nie tylko przy długotrwałym leczeniu, ale także jako doraźna pomoc przy drobniejszych wypadkach. Za niegroźne uszczerbki na zdrowiu, np. złamanie ręki czy skręcenie kostki również przysługuje odszkodowanie (stawki według tabeli uszczerbkowej). NNW może okazać się przydatne także dla dzieci, które uprawiają sport, ponieważ w zakresie ubezpieczenia są niemal wszystkie sporty, oczywiście z wyłączeniem tych ekstremalnych i niektórych sztuk walki. Najlepsze ubezpieczenie szkolne to także pomoc prawna (np. w przypadku zaginięcia dziecka), psychologiczna (dla dziecka i rodziców), zwrot kosztów korepetycji, a nawet pomoc informatyczna przy instalowaniu ochrony rodzicielskiej na urządzeniach należących do dziecka. Wraz z rosnącą popularnością ubezpieczeń NNW warianty i zakresy proponowane przez ubezpieczycieli są coraz szersze i atrakcyjniejsze – każdy znajdzie dopasowane do potrzeb ubezpieczenie szkolne. Porównanie ofert różnych towarzystw jest bardzo ważne przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Ważne jest, aby być świadomym wyłączeń odpowiedzialności jakie są w danym ubezpieczeniu i stawek za poszczególne uszczerbki. Nie warto oszczędzać na już i tak dość niskich rocznych składkach, już za kilkadziesiąt złotych można ubezpieczyć dziecko na wysokie sumy.