Ważne dokumenty na rodzinny urlop

Uzgadniasz urlop z pracodawcą, rezerwujesz pensjonat w dobrej cenie i skreślasz dni w kalendarzu. Nareszcie długo wyczekany wyjazd. Nim oddasz się słodkiemu lenistwu, czeka cię jeszcze mniej przyjemna część wypoczynku – pakowanie. Z pomocą podróżnikom przychodzi zazwyczaj lista rzeczy do spakowania. Warto zwrócić szczególną uwagę na dokumenty, które mogą okazać się potrzebne w najmniej oczekiwanym momencie. 

 

Paszport lub dowód osobisty dla dziecka

Jeśli wyjeżdżasz z rodziną, nie zapomnij o dokumentach dla dzieci. Od 2012 roku nie ma możliwości wpisania malucha do naszych dokumentów. Mały podróżnik powinien posiadać dowód osobisty, jeśli wybieracie się do krajów strefy Schengen bądź paszport w przypadku dalszych wojaży. 

 

Wniosek o paszport dla naszej pociechy warto złożyć miesiąc przed planowanym wyjazdem, zwłaszcza w okresie urlopowym. Za wyrobienie dokumentu dziecku do 13. roku życia zapłacisz 30 złotych (na 50% zniżki mogą liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny). Warto pamiętać o tym, by przy składaniu wniosku byli oboje rodzice z ważnymi dokumentami tożsamości. Jeśli jedno z was nie może pojawić się w urzędzie, konieczna będzie pisemna zgoda nieobecnego rodzica, poświadczona przez notariusza, organ paszportowy lub konsula. 

 

Wydanie dowodu osobistego jest bezpłatne. Jedyny koszt, z jakim musisz się liczyć to wykonanie zdjęcia. W przeciwieństwie do paszportu, od 2015 r. wniosek o ten dokument może złożyć jedno z rodziców. Jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat, musi być obecne w urzędzie. W tym przypadku również warto zająć się formalnościami nieco wcześniej, ponieważ czas oczekiwania na dowód osobisty dla dziecka wynosi 30 dni. 

 

Prawo jazdy i OC za granicą

Polska polisa OC działa na terenie całej Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeśli planujesz wyjazd m.in. do Albanii, na Białoruś, do Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji oraz na Ukrainę, zabierz ze sobą Zieloną Kartę (Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego). Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ją bezpłatnie wraz z polisą OC. Wystarczy, że zgłosisz swój wyjazd odpowiednio wcześniej. Jeśli zapomnisz o załatwieniu tych formalności przed wyjazdem, z pomocą przyjdzie możliwość wykupienia 15- lub 30-dniowego ubezpieczenia granicznego, jednak koszt takiego rozwiązania do nawet 90 euro i zależy od stawek, obowiązujących w kraju, do którego wjeżdżasz.

 

Pamiętaj także o przygotowaniu polsko-angielskiej wersji oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Radzimy także, by nie podpisywać żadnych dokumentów w języku, którego nie rozumiesz.  

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Każda osoba, która jest uprawniona do korzystania ze świadczeń NFZ może odebrać EKUZ bezpłatnie w najbliższej placówce Funduszu. Uprawnia ona do korzystania z pomocy w publicznych placówkach, mających umowę z tamtejszym odpowiednikiem polskiego NFZ i działa w krajach Unii Europejskiej i EFT-y. Polecamy sporządzenie listy placówek, działających w danym kraju w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Ich wykaz znajdziesz na http://www.nfz.gov.pl/. 

 

Warto pamiętać o tym, że w wielu przypadkach samo posiadanie karty może nie wystarczyć. Obejmuje ona jedynie nagłe sytuacje w zakresie koniecznym do ratowania zdrowia i życia. Jeśli w danym kraju obowiązują dopłaty do świadczeń, zostaniesz nimi obciążony. 

 

Pamiętaj, EKUZ nie jest alternatywą dla polisy podróżnej, bowiem nie obejmuje:

  • transportu medycznego do Polski
  • następstw nieszczęśliwego wypadku
  • kosztów ratownictwa i poszukiwania
  • następstw uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych


Idealnym rozwiązaniem będzie połączenie EKUZ i polisy turystycznej. Cena jej zakupu jest stosunkowo niska, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę koszty, którymi możemy zostać obciążeni. Niemal co roku w mediach pojawiają się reportaże o Polakach, którzy muszą pokryć rachunek za udzielenie pomocy. Często są to sumy, opiewające nawet na kilkaset tysięcy złotych! 

 

Wybierając polisę turystyczną, poinformuj doradcę: 

  • o miejscu, do którego się wybierasz (ma to wpływ na zakres i sumę twojego ubezpieczenia)
  • o tym, czy chcesz objąć ochroną także swój bagaż 
  • o tym, czy planujesz spożywać alkohol (dzięki specjalnej klauzuli ubezpieczyciel obejmie cię ochroną także po kilku głębszych)
  • o wieku wszystkich uczestników wyjazdu
  • o tym, czy planujesz uprawiać sport


Dzięki tym informacjom i indywidualnie dobranej propozycji zyskasz pewność, że z wakacji wrócisz jedynie ze zdjęciami, opalenizną i pięknymi wspomnieniami.

 

Kserokopie dokumentów

Zadbaj o to, by przed wyjazdem wykonać kserokopie paszportu, dowodu osobistego, prawa jazdy i innych ważnych dokumentów. Niestety, złodzieje nie mają wakacji i może się zdarzyć, że je stracisz. W przypadku kradzieży udaj się do najbliższego posterunku policji celem zgłoszenia takiego zdarzenia, a następnie zlokalizuj polski konsulat. 

 

Tam otrzymasz ETD – Emergency Travel Document (dokumenty awaryjne) i ewentualną pożyczkę finansową na powrót do kraju. Nie zapomnij o tym, by zastrzec skradziony dowód osobisty i karty płatnicze. 

 

Mamy nadzieję, że ten poradnik okaże się przydatny w przedwakacyjnej gorączce. Olejek do opalania czy dodatkowy strój kąpielowy możesz dokupić w każdej chwili. O spokój i bezpieczeństwo swojej rodziny warto zadbać znacznie wcześniej.

zdjęcie autora
Autor artykułu: MAGDALENA NOWICKA

Doświadczony ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i ochrony dzieci. Przez wiele lat pracowała jako doradca ubezpieczeniowy, pomagając rodzicom i opiekunom w wyborze odpowiednich polis ubezpieczeniowych dla ich pociech. Jako matka dwójki dzieci, doskonale rozumie obawy i troski rodziców związane z bezpieczeństwem ich dzieci. Jej osobiste doświadczenia motywują ją do dzielenia się swoją wiedzą i wskazówkami na temat ubezpieczeń NNW dla dzieci.